Nie przerabiam - nie kradnę, czyli akcja polskiego oddziału Microsoftu, skierowana przeciwko piratom natychmiast wywołała różne reakcje. Zarówno te pełne poparcia, jak i niezadowolenia z faktu, że Microsoft powinien najpierw uruchomić polską wersję Xbox Live, a dopiero potem zajmować się innymi problemami. Jedną ze stron, które powstały jako odpowiedź na inicjatywę Microsoftu jest Kontrakcja. Autorzy postanowili dobitnie pokazać, że to z pewnością nie problem piractwa jest głównym czynnikiem, który uniemożliwia uruchomienie w naszym kraju Xbox Live - baza graczy korzystających wyłącznie z legalnego oprogramowania jest bowiem ogromna.
Jak nietrudno się domyślić, przedstawiciele Microsoftu musieli zareagować na zarzuty stawiane im przez autorów Kontrakcji. O ile do tej pory stanowisko firmy było niejasne, tak dzisiaj pojawiło się oficjalne oświadczenie dotyczące całego zamieszania. Dowiedzieć się z niego możemy, że Microsoft już skontaktował się z założycielami strony Kontrakcja, by połączyć siły i wspólnie walczyć w słusznej sprawie - przypomnijmy bowiem jeszcze raz, że Ci ostatni w żaden sposób piractwa nie popierają, a chcieli jedynie zwrócić uwagę na problem braku oficjalnego wsparcia usług sieciowych Microsoftu w Polsce. Poniżej oficjalne stanowisko Microsoftu w sprawie Kontrakcji.
Uruchamiając akcję „Nie przerabiam – nie kradnę” i poruszając temat modyfikowania konsol Xbox 360 w celu korzystania z nielegalnych kopii gier, nie spodziewaliśmy się tak ogromnej reakcji graczy w Polsce. Cieszy nas tak głośny odzew wszystkich komentujących, którzy wyrazili swoje poparcie dla walki z piractwem. Jeszcze raz chcemy podziękować wszystkim korzystającym z legalnych gier – to Wy budujecie rynek gier video w Polsce.
Dziś zapoznaliśmy się z głosem tych graczy, którzy uruchomili pod adresem internetowym www.kontrakcja.pl swoją własną inicjatywę, mającą zdopingować Microsoft do szybkiego wprowadzenia usługi Xbox Live w Polsce. Uważamy, że to niezwykle ciekawa akcja, która pokazuje siłę i zaangażowanie środowiska graczy Xbox 360 w Polsce. Jej słabą stroną jest natomiast odwrócenie uwagi od głównego wątku kampanii – kwestii piractwa, hamującego rozwój elektronicznej rozrywki.
Ponieważ traktujemy „kontrakcję” jako uzupełnienie kwestii obecności Xbox 360 w Polsce, skontaktowaliśmy się już z autorami projektu by poznać się i porozmawiać o możliwych formach współpracy – które pomogą nam we wspólnym zmierzaniu do tego celu, tj. możliwie najbardziej atrakcyjnej obecności Xbox 360 w Polsce.
Stanowisko to zostało zamieszczone przez Huberta Hatłasa na oficjalnym forum Xbox 360. Cieszy, że tak duża firma jaką jest Microsoft, nie zbagatelizowała sprawy i postanowiła współpracować z autorami projektu Kontrakcja - nie od dziś bowiem wiadomo, że wspólnie można osiągnąć znacznie więcej, niż poprzez tracenie czasu na bezsensowne spory.